Co zabrać na wyjazd na narty do Szwajcarii

narty w Szwajcarii
jazda na snowboardzie w Szwajcarii

Zarezerwuj pobyt

Zacznij od rezerwacji hotelu lub pensjonatu. Przy jego wyborze weź pod uwagę odległość od stoku. Możesz też wybrać wyjazd zorganizowany w Alpy – wtedy nie będziesz musiał się martwić o nic. Urlop w Szwajcarii spędzony na stoku wielu osobom kojarzy się z wysokimi, nieprzystępnymi cenami, jednak niekoniecznie musi tak być! Dobre biuro podróży, które ma doświadczenie w organizacji wyjazdów w Alpy i kontakty z rezydencjami na miejscu zapewni Ci zakwaterowanie, skipass i ubezpieczenie narciarskie w bardzo atrakcyjnej cenie. Wyjdzie Cię to znacznie taniej, niż gdybyś chciał wyjechać do Szwajcarii indywidualnie. Z tego względu nawet hardcorowi zwolennicy wyjazdów na własną rękę decydują się coraz częściej na skorzystanie z możliwości wyjazdu do Szwajcarii w ramach zorganizowanej wycieczki w Alpy z biurem podróży.

Zadbaj o ubezpieczenie

Jeszcze w Polsce zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie narciarskie, ponieważ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może okazać się niewystarczająca. Jeśli wyjeżdżasz na narty z biurem podróży koniecznie dopytaj co wchodzi w skład ubezpieczenia, które biuro oferuje Ci w cenie wyjazdu. W szczególności zwróć uwagę na gwarantowane sumy kosztów leczenia za granicą. Pomoc medyczna w Szwajcarii potrafi być kosztowna dlatego rozważ czy ubezpiecznie, które organizator oferuje Ci w cenie wycieczki jest wystarczające czy nie warto poprosić o jego rozszerzenie by mieć pewność, że w razie poważnego wypadku na stoku nie zostaniesz z niebotycznym rachunkiem do opłacenia.

Szwajcaria zimą
szwajcarski ośrodek narciarski

Ogarnij logistykę na miejscu

Jeśli ze względu na wygodę zdecydowałeś się na dojazd do Szwajcarii własnym autem, na miejscu będziesz mógł odpocząć od samochodu – duża część rezydencji w najpopularniejszych ośrodkach narciarskich zlokalizowana jest na tyle blisko stoku, że bez problemu możesz dojść pieszo, zajmie to tylko chwilkę! Nawet jeśli Twoja rezydencja jest położona nieco dalej nie stanowi to problemu – na stok narciarski zabierze Cię skibus – większość takich skibusów w Szwajcarii jest darmowa, niektóre wiążą się z niewielką opłatą. Przed wyjazdem zorientuj się w grafiku odjazdów byś na spokojnie mógł zaplanować wyjazd i powrót nie martwiąc się, że nie zdążysz na ostatnią podwózkę do rezydencji!

Zadbaj o swoje ciało

Na wypad na narty lub snowboard w Szwajcarii możesz wyjechać z marszu – czyli „wstając od biurka”. Może się to jednak skończyć kontuzją, w najlepszym razie grożą ci zakwasy. Dlatego przed wyjazdem warto sobie przypomnieć, że masz mięśnie. Minimum miesiąc przed wyjazdem na narty do Szwajcarii zadbaj o kondycję. Basen, rower, spacer czy ćwiczenia w domu – każda forma ruchu jest dobra, o ile jesteś systematyczny. Wystarczy kwadrans dziennie – i już jesteś gotowy na sportowy wyjazd w Alpy.

Warto także wcześniej wpaść na sztuczny stok narciarski w Polsce. Są one czynne cały rok. Znajdziesz tam instruktorów, którzy wprowadzą cię w tajniki jazdy.

Snowboard w Szwajcarii
narty w Szwajcarii

Przygotuj sprzęt i ubrania

Podstawowe wyposażenie narciarza to: narty z butami (sprawdź w serwisie ich nasmarowanie, naostrzenie krawędzi, wyważenie, ustawienie wiązań butów), kask, gogle, ewentualnie kijki. Zastanów się także czy snowboard w Szwajcarii nie jest alternatywą wartą rozważenia – snowboard znacznie mniej obciąża kolana od nart, a różnice w samej jeździe są niewielkie.

Zima w Szwajcarii jest piękna, słoneczna, ale i mroźna. Dlatego potrzebujesz kurtki i spodni narciarskich, rękawic, czapki lub kominiarki pod kask. Warto wziąć także szalik lub chustę chroniące od wiatru. Następnie bluza dobrej jakości i zestaw bielizny termoaktywnej – bluzka z długim rękawem i getry. Spakuj także krem przeciwsłoneczny z filtrem UV, pomadkę ochronną, ewentualnie maść rozgrzewającą.

Zanim wyruszysz na stok

Nim ruszysz na stok koniecznie wpisz w komórkę numer alarmowy, pod którym możesz zgłosić wypadek Twojemu ubezpieczycielowi. Powinieneś dostać go od organizatora wyjazdu lub jeśli wyjazd organizujesz samodzielnie sprawdź informacje kontaktowe na stronie ubezpieczyciela. Ostatnia rzecz, którą chcesz robić w przypadku wypadku to rozpaczliwie szukać w internecie numeru kontaktowego pod którym możesz uzyskać pomoc.

Przed wyściem posmaruj wszystkie odkryte części ciała kremem przeciwsłonecznym. Użyj pomadki ochronnej i miej ją przy sobie. Spakuj plecak – włóż do niego bidon z piciem, czekoladę, baton energetyczny. Do plecaka schowasz też kurtkę, kiedy już rozgrzejesz się podczas jazdy.

Ostatnie przygotowania

Jeśli jesteś początkującym narciarzem – rozważ lekcje jazdy na nartach z instruktorem. Kiedy znasz już podstawy, przed ruszeniem w trasę zrób sobie pięciominutową rozgrzewkę mięśni i stawów. A po skończonej jeździe – koniecznie chwilkę się porozciągaj.

Zrelaksuj się

Po intensywnym dniu na nartach skorzystaj z sauny czy zrelaksuj się w jacuzzi. W szwajcarskich Alpach dostęp do takich przybytków nie jest wcale rzadkością. Wyjazd w Alpy to nie tylko białe szaleństwo na stoku – daj sobie odpocząć, a następnego dnia znów będziesz gotowy na szusowanie po zaśnieżonych szczytach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *