Kopalnia adrenaliny czyli jazda Off-Piste w Verbier

jazda off piste w Verbier
jazda off piste w Verbier

Czym jest Freeride?

O freeride można by pisać wiele, ale w skrócie można go określić jako odłam narciarstwa alpejskiego polegający na jeździe poza wyznaczonymi trasami na dziewiczych zboczach gór.

Istnieją specjalne narty przeznaczone do tej dyscypliny, które dzięki większej powierzchni, jaką zapewnia ponad 80 mm szerokości, pozwalają na jazdę w świeżym puchu, bez grzęźnięcia w śniegu.

Początki freeridu

Freeride w kontekście nart narodził się pierwotnie z potrzeby przemieszczania się osób zamieszkujących tereny wysokogórskie po obfitych opadach śniegu.

Mieszkańcy gór szukali sposobu na zwiększenie powierzchni nacisku, aby przeciwdziałać zapadaniu się w puchu. Odkryli, że mocując do butów długie, drewniane deski mogą przemieszać się komfortowo.

Dopiero gdy w wyniku działania siły grawitacji, zorientowali się, że wynalazek nadaje się również do zjazdu ze wzniesień, a przy okazji dostarcza mnóstwo funu, przedmiot użytkowy zaczął ewoluować w sprzęt sportowy i dał początek pięknemu sportowi, jakim jest narciarstwo poza stokiem.

Początkowo narciarze używali pojęcia Free Skiing a Freeride był zarezerwowany dla jazdy na snowboardzie. Snowboardziści od czasu powstania tego sportu szukali wrażeń na nieoczywistych i nieodkrytych zboczach. Z czasem, Freeski zostało zaadaptowane na potrzebę freestylowej jazdy na nartach. Od tego momentu Freeride, w znaczeniu jazdy poza wyznaczonym stokiem, odnosi się zarówno do narciarzy jak i snowboardzistów.

Dlaczego Verbier jest idealne, żeby zacząć swoją przygodę z Freeridem?

Przede wszystkim dzięki unikatowemu konceptowi, jakim jest wskazanie na mapie ośrodka konkretnych szlaków Off-Piste, które znajdują się w zasięgu wyciągów oraz idealnie sprawdzą się jako wprowadzenie do Freeridu. Ośrodek Verbier zastrzega, że szlaki są nienaruszone i nienadzorowane, natomiast występuje na nich zdecydowanie mniejsze ryzyko lawinowe (z którym zawsze wiążę się ten ekstremalny sport) oraz oferuje usługi specjalnych przewodników górskich, którzy chętnie wprowadzą nas w świat jazdy poza szlakiem.

Ta zabawa przeznaczona jest dla doświadczonych zwolenników sportów zimowych, którzy opanowali jazdę na nartach wysokim poziomie. Wyznaczone szlaki Off-Piste można zaklasyfikować jako poziom wyżej niż trasy czarne, czyli najtrudniejsze wśród oficjalnych stoków.

Światowa sława Verbier

Szwajcarskie Verbier jest także kolebką ekstremalnych zawodów Freeridowych. Ten ośrodek szczyci się funkcją gospodarza corocznych eventów. Najlepsi zawodnicy ekstremalnych sportów zimowych walczą o zwycięstwo na wskazanych, dzikich trasach.

Freeride World Tour jest aktualnie wydarzeniem na skalę globalną z konkursami w różnych ośrodkach na świecie. Pod tą nazwą funkcjonuje od 2008 roku. Wcześniej zawody były znane jako Verbier Extreme i w Verbier właśnie się narodziły. Pierwsza edycja odbyła się w 1996 roku i przez pierwsze lata była przeznaczona jedynie dla snowboardzistów, włączając konkurencje dla narciarzy dopiero od 2004 roku.

Z tych wszystkich względów region zyskał utrzymującą się wieloletnią sławę najlepszego europejskiego miejsca do uprawiania jazdy Off-Piste.

Czego możesz się spodziewać na trasie poza szlakiem?

W tym rzecz, że wszystkiego nieznanego i nieprzewidywalnego. Nie ma klucza, pod który trasy Off-Piste są klasyfikowane. Można oczekiwać wszelkiego rozwoju sytuacji, licznych zmian terenu. Wspólnym mianownikiem nietkniętych szlaków są jednak niewątpliwie zapierające dech w piersiach widoki i poczucie symbiozy z naturą.

Trasy off-piste charakteryzują się odosobnieniem, można tu zaznać chwilowego oderwania od życia w cywilizacji. Często odcinkowo porośnięte drzewami lub wręcz przebiegające przez nietknięty las. Teren jest wyraźnie nierówny. Występują liczne hopki i muldy. Stopień nachylenia zjazdu potrafi się mocno wahać, wyprowadzając narciarzy nie raz na wyraźnie strome odcinki, przypominające pionowe ściany zatopione w puchu, który daje złudzenie asekuracji.

Czasem trasy zaczynają się łagodnie, co nie powinno być powodem do brawury, gdyż wcale nie oznacza to łatwego zjazdu. Off-piste lubią się z nami droczyć i zaskakiwać. Mogą być nawet przeplatane wypłaszczeniem terenu lub wymagać wypięcia nart czy deski i podejścia w butach pod niespodziewane wzniesienie na trasie naszego zjazdu.

Prawdziwa kopalnia adrenaliny i jedyna w swoim rodzaju lekcja pokory, by nie przeszacować swoich umiejętności i docenić potęgę matki natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *